4027 produse pe stoc
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
|
 |
|
 |
|
 |
|
Filosofia științei O introducere critică în teoriile moderne |  » Coperta | Cum funcționează știința? Ne poate spune aceasta care este alcătuirea reală a lumii? Ce o diferențiază de alte moduri de a înțelege natura? În Filosofia științei Peter Godfrey-Smith răspunde la aceste întrebări purtând cititorul printr-o călătorie de o sută de ani plini de dezbateri despre știință. Rezultatul este o introducere complet accesibilă în principalele teme ale filosofiei științei. | Afișat de 21973 ori. |
 | Preț raft: | 38.50 RON | |
Reducere: | 90% | Preț site: | 3.85 RON
* |
Momentan indisponibil(ă)!
În prezent nu cunoaștem dacă și când acest produs va fi în stocul nostru.
Puteți însă să faceți precomandă și astfel veți fi anunțat(ă) atunci când acesta devine disponibil.
Pentru aceasta trebuie să fiți autentificat(ă).
| |
Contact
|
DescriereConcepută pentru studenți și pentru publicul larg fără o pregătire anterioară în domeniul filosofiei, cartea lui Godfrey Smith acoperă pozitivismul logic: problemele inducției și confirmării; teoria științei din filosofia lui Popper; Thomas Kuhn și revoluțiile științifice; concepțiile lui Imre Lakatos, Larry Laudan și Paul Feyerabend; și provocările lansate în acest domeniu de sociologia științei, feminism și studiul științelor. Cartea analizează în detaliu unele probleme și teorii, printre care realismul științific, încărcarea teoretică a observației, explicația științifică și bayesianismul. În final, Godfrey-Smith apără o formă de naturalism filosofic ca fiind cea mai bună cale de rezolvare a principalelor probleme din domeniu.
Pe tot parcursul textului, autorul indică diferitele legături dintre controversele filosofice și discuțiile mai largi despre știința din ultimele decenii, precum controversatul război al științelor. EI reușește să surprindă drama istorică a schimbărilor modului de a concepe știința din ultimii o sută de ani.
Un text bine organizat și excelent. Stilul lui Godfrey-Smith este admirabil de clar și abordează probleme filosofice foarte complexe folosind foarte puțini termeni tehnici.
- Ron Amundson, University of Hawaii
CaracteristiciNumărul de pagini: 398Formatul în cm. (l x L): 13 x 20I.S.B.N.: 978-973-111-288-6Traducerea: Alexandru AnghelTitlul original: Theory and Reality. An Introduction to the Philosophy of Science A apărut în: 2012-09 |
Fii primul care își spune opinia! |
|
|
|
 | Aurora fundamentele filozofiei, astrologiei și teologiei |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
 | Trauma 8 strategii de vindecare |
|
|
|
 | Cele mai noi 2 articole la colecția Mathesis |  | |
|
|
Cele mai noi cărți ADEVĂR DIVIN
|
Noutăți pe site
|
Retipăriri
| |
|
 |
|
 |
|